Piątek, 22 lutego 2019

Tagi: kosmos żuławski jest impreza informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz region mck orzeł

red 4 lipca 2016, aktualizowano: 5 lipca 2016

Żuławski wraca na ekran po 15 latach niebytu. Tym razem z ekranizacją książki Gombrowicza [WIDEO]

Fot.: kadr z filmu "Kosmos"

Ostatni film zmarłego w tym roku Andrzeja Żuławskiego to nie tylko hołd złożony Witoldowi Gombrowiczowi. To także artystyczny testament podsumowujący dorobek kontrowersyjnego reżysera.

Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14) Film Żuławskiego to także ekranizacja ostatniej książki Witolda Gombrowicza. Wydany w 1965 roku „Kosmos” opowiada o losach kolegów - Witolda i Fuksa, którzy spędzają wakacje w Zakopanem. Powieść zaczyna się, podobnie jak „Blue Velvet” Davida Lyncha, od dziwnego znaleziska. Zamiast odciętego ucha jest powieszony na sznurku wróbel zwiastujący kolejne tajemnicze sytuacje.


Ekranizacja Żuławskiego wolna jest od historycznego kontekstu. Różni się detalami od literackiego pierwowzoru i naszpikowana jest aluzjami do świata literatury i filmu. Główny bohater - Witold - w filmie jest niespełnionym pisarzem, zafascynowanym kinem.Pierwszy od 15 lat film Żuławskiego uznany został za jedną z najciekawszych adaptacji kinowych twórczości Gombrowicza. Recenzenci podkreślają, że „Kosmos” przebija ekranizacje Jana Jakuba Kolskiego czy Jerzego Skolimowskiego. Film pełen jest postaci charakterystycznych dla dzieł Żuławskiego. Mówi się także, że najmroczniejszą powieść Gombrowicza rozświetlił humorem i zamienił w chuligański wybryk.

Kiedy? Gdzie?


Pokazy „Kosmosu” odbywać się będą w MCK przy Marcinkowskiego 12-14.

Najbliższe seanse:

5 lipca: godz. 18 i 20.15
6 lipca: godz. 18 i 20
8 lipca: godz. 20.30
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.