Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Tagi: Bydgoszcz stary fordon ogród upraw sztuki miasteczko sztuki synagoga koncert DAGADANA

jt 12 lipca 2016, aktualizowano: 12 lipca 2016

Koncert zespołu DAGADANA na otwarcie Ogrodu Upraw Sztuki w Starym Fordonie

Solistki zespołu DAGA i DANA występują w przepięknych wieńcach, które pieknie wkoponują się w ideę fordońskiego Ogrodu Upraw Sztuki

Fot.: Materiały promocyjne/ Treti-Pivni

W piątkowy wieczór w synagodze w Starym Fordonie niezwykły występ solistek zespołu DAGA i DANA z pięknymi wieńcami na głowie zainauguruje działalność Ogrodu Upraw Sztuki w Miasteczku Sztuki. Uwaga, każdy może mieć tak piękne wieńce, w jakich występują artystki, i w dodatku wykonać je samemu na warsztatach.

Zespołu DAGADANA wystąpi z koncertem w synagodze w Starym Fordonie 15 lipca (piątek) o godz. 20.


- Ponieważ koncert zainauguruje oficjalne otwarcie "OGRODU UPRAWY SZTUKI", realizowanego w ramach projektu STARY FORDON - MIASTECZKO SZTUKI, chcielibyśmy, aby miał wyjątkową i niezwykłą oprawę scenograficzną. Solistki zespołu DAGA i DANA występują w przepięknych wieńcach, przypominających rozkwiecone ogrody. Inspirując się ich nakryciami głowy, zapraszamy do wspólnej zabawy i przybycia na koncert w wieńcach, kwiecistych kapeluszach, a nawet w ludowych stylizacjach - zachęca Małgorzata Winter z Fundacja Bez Nazwy.

Aby ułatwić przybycie na koncert w niezwykłym nakryciu głowy, organizatorzy zapraszają w czwartek (14 lipca) w godz. 12-20 do WARSZTATU przy ul. Bydgoskiej 26 i w piątek, 15 lipca od godz. 17.00 (w dzień koncertu) na WARSZTATY TWORZENIA WIANKÓW. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale mile widziane są różne akcesoria do tworzenia wianków. Wstęp na koncert również jest wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, przedsięwzięcie jest finansowane z budżetu miasta Bydgoszcz, grantu konkursowego Lechstarter oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab.

Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. „Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012.

Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album - „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.Najnowszy album "Meridian 68" znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja

www.new.dagadana.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.