Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Region

Tagi: bydgoszcz KORONOWO historia Jarmark Cysterski inscenizacja historyczna Rycerstwo

19 lipca 2016, aktualizowano: 19 lipca 2016

Jarmark Cysterski w Koronowie: Znów wygramy z Krzyżakami

Mimo że wynik jest z góry przesądzony, to inscenizacja bitwy pod Koronowem przyciąga tłumy widzów. Początek w niedzielę o godz. 15

Fot.: Filip Kowalkowski

Wojciech Bielawa

Na Polach Tuszyńskich zobaczymy inscenizację bitwy pod Koronowem. To największa atrakcja Jarmarku Cysterskiego, który rozpocznie się w sobotę, 23 lipca. Organizatorzy spodziewają się, że jarmark w ciągu dwóch dni odwiedzi nawet 20 tysięcy osób.

- To największa impreza plenerowa, organizowana przez naszą gminę. Co roku odwiedza nas około 20 tysięcy osób - mówi Grzegorz Myk z Informacji Turystycznej w Koronowie.


Tegoroczna, czternasta, impreza zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Jarmark Cysterski rozpocznie się w sobotę o godzinie 13. Na Polach Tuszyńskich odbędzie się turniej bojowy, pokazy musztry i rycerskiego uzbrojenia, a także mecz piłki rycerskiej. Pierwszy dzień imprezy uświetni koncert zespołu Momenty.

W niedzielę najważniejszy punkt programu. O godz. 15 odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Koronowem z 10 października 1410 roku. W inscenizacji weźmie udział ponad setka rekonstruktorów. Widowisko przygotuje doświadczona grupa pod przewodnictwem Radosława Mikołajewskiego.

PRZECZYTAJ: Przy szczęku oręża... [DZIELNICOWYM OKIEM]

Zanim jednak rycerze staną w szranki, o godz. 11 wezmą udział w mszy świętej w bazylice pw. WNMP w Koronowie, po niej złożą wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających bitwę.

Przez dwa dni w Koronowie na gości jarmarku czekać będzie wiele dodatkowych atrakcji. Będą mogli zobaczyć, jak wyglądała wioska rycerska i obóz koronowskich templariuszy. Zaplanowano także: konkursy dla publiczności, pokazy jazdy konnej, pokaz pracy bartnika, stanowisko kata i sokolnika. Na jarmarku pojawią się kramy z tradycyjnym jedzeniem, a także wyposażeniem i pamiątkami rycerskimi.

Na imprezę będzie można dojechać z Bydgoszczy zabytkowym ikarusem, który w sobotę i niedzielę ruszy z placu Kościeleckich o godz. 11.20. Powrót zaplanowano na godz. 23 (w sobotę) i 18.00 (w niedzielę). W ciągu dnia autobus będzie kursował po ulicach Koronowa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 23-07-2016 18:38

    Oceniono 1 raz 1 0

    - przytakujacy: Czy na jarmarku będzie ostatni kabareciarz PRL. Slyszalem ze jest scigany przez PANIE ?

    Odpowiedz