Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje kultura willa pola negri szalona epoka

22 lipca 2016, aktualizowano: 22 lipca 2016

W sobotę druga odsłona „Poli Negri i jej szalonej epoki”. W zabytkowej willi zasmakujemy w barwnych latach 20

Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Pola Negri i jej szalona epoka” w willi Carla Grosse (róg Zamoyskiego i Gdańskiej) na żywo grał New Music Quartet. W sobotę na kolacji z Sonią też nie zabraknie muzyki i wystawy zdjęć

Fot.: Dariusz Bloch

Justyna Tota

Soczyste i wzorzyste modowe inspiracje wylądują na talerzach podczas „Kolacji z Sonią” oraz muzyką i tańcem w willi, pamiętającej międzywojenne rauty.

Dwa tygodnie temu „Pola Negri i jej szalona epoka” zaintrygowała bydgoszczan najpierw piątkowym rautem z niemym kinem oraz niedzielnym retro piknikiem. Już jutro druga odsłona imprezy. Tym razem do willi Carla Grosse (róg ulic Gdańskiej i Zamoyskiego) jesteśmy zaproszeni na „Kolację z Sonią”.


- Szalone lata 20. i 30. to nie tylko boginie ekranu jak Pola Negri. To także artystki jak Sonia Delaunay - projektantka, która wykształciła własny styl, fascynował ją kolor, przenikające się struktury, rytm geometrycznych kształtów, dynamizm współczesnego jej świata. Przeniosła barwne abstrakcyjne i geometryczne wzory z obrazów na tkaniny, ubiory, meble. Przedmioty codziennego użytku zamieniała w arcydzieła awangardy - wyjaśnia Małgorzata Winter wraz z Dorotą Podlaską zapraszając do przygotowania niezwykle barwnych potraw.

- Inspirowani kreacjami Sonii stworzymy wspólnie mozaikę kolorowych warzyw i owoców. Zygzaki, przenikające się koła, romby i fale zostaną zmienione w smaczny posiłek, który również zostanie wspólnie skonsumowany na pochwałę fantazji, wolności, zabawy i ekstrawagancji - zapowiada Małgorzata Winter z Fundacji Bez Nazwy.

Jak wyjaśniają organizatorki, w „Kolacji z Sonią” główną rolę zagra sześć kolorów: czerwony (arbuz, papryka, truskawki, wiśnie, maliny, pomidor, rzodkiewki), zielony (kiwi, sałata, seler naciowy, ogórek, papryka zielona), biały (rzodkiew daikon, kalafior), żółty (papryka, ananas, mango, banan), pomarańczowy (marchew, papryka, morele, papaya), fiolet (jagody, winogrona).

To te kolory stworzą owocowo-barwną mozaikę, przypominającą pełne wzorów tkaniny czy meble tworzone przez Sonię Delaunay. To artystyczno-kulinarne szaleństwo pod okiem Doroty Podlaskiej poprzedzi krótki wykład Małgorzaty Winter, która zainspiruje do działania, przybliżając twórczość bogini paryskiej bohemy.

Uwaga panie i dziewczęta, bądźcie tego wieczoru jak Sonia Delaunay, ubierając się w jej stylu, czyli kolorowo, geometrycznie i wzorzyście! Wspólnie przygotowaną kolację okrasi muzyka do tańca. A z fotografii autorstwa Justyny Jułga, Majki Erdmann i Yacha Paszkiewicza spoglądać będzie Pola Negri w wcieleniach bydgoszczanek, które na warsztatach stylizacji chciały być jak ona .

„Kolacja z Sonią” w ramach cyklu „Pola Negri i jej szalona epoka” odbywa się w willi Carla Grosse dzięki uprzejmości jej obecnego właściciela - Macieja Iżyckiego.

Menu na sobotę


23.07. (sob.) 18.00 - krótki wykład o twórczości Soni Dalaunay Małgorzaty Winter - ku inspiracji przed dalszymi działaniami artystyczno-kulinarnymi

godz. 18.30 - wspólne tworzenie mozaiki z warzyw i owoców pod artystycznym okiem Doroty Podlaskiej. Uwaga, osoby chętne do pomocy w przygotowaniu dipów do owoców i warzyw mogą przyjść już o 16.00.

Kolacja, muzyka i tańce, wstęp wolny - mile widziane owoce i warzywa (patrz tekst) oraz kreacje w stylu Soni Delaunay. Organizator Fundacja Bez Nazw przy wsparciu UM Bydgoszcz.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.