Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Bydgoszcz

Znów tryśnie fontanna muzyki. Ten koncert zadedykują wielkiemu profesorowi

Fot.: Tomasz Czachorowski

Krzysztof Błażejewski

Pierwszy koncert w ramach festiwalu "Fontanna Muzyki" zostanie dedykowany prof. Zygmuntowi Mackiewiczowi.

Już po raz trzeci w sierpniu Stowarzyszenie Odbudowy „Potopu” organizuje przy fontannie w parku Kazimierza Wielkiego sobotnie plenerowe koncerty w ramach festiwalu „Fontanna Muzyki”.


W tym roku, jak zwykle, podczas koncertów dominować będzie całkiem poważna i nieco lżejsza muzyka klasyczna, szczególnie utwory często grane i słuchane, a także arie, duety i pieśni ze znanych oper, operetek i musicali.

Nowością, zapowiadającą się bardzo atrakcyjnie, będzie towarzyszący koncertom taniec. Ma on być dopasowany do muzyki. Wykonawcami będą tancerki i tancerze z bydgoskiego studia Bailamos, którzy zaprezentują zarówno tańce klasyczne, nowoczesne, jak i latynoamerykańskie. Dodanie tego elementu wpłynęło na konieczność powiększenia sceny i przesunięcia jej w kierunku fontanny.

Pierwszy z koncertów, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, dedykowany będzie pamięci zmarłego jesienią ub. roku byłego prezesa Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”, dr. Zygmunta Mackiewicza, znanego bydgoskiego chirurga, pomysłodawcy rekonstrukcji monumentu.

- Profesor Mackiewicz bardzo kochał muzykę, był człowiekiem otwartym na tzw. wysoką kulturę - mówi Agata Serwińska, skarbnik stowarzyszenia. - Wspierał ideę zorganizowania koncertów przed dwoma laty, zawsze przychodził. Rok temu z powodu choroby był już z nami, niestety, tylko duchem. Jego największym marzeniem było, żeby odbudowana w dużej mierze dzięki jego staraniom fontanna nie była tylko samym ozdobnym wizualnie monumentem, ale tworzyła wraz z otoczeniem miejsce lubiane przez bydgoszczan, chętnie przez nich odwiedzane, pełne życia.

Od maja w pobliżu fontanny stoi ławeczka z postacią profesora Mackiewicza. Usytuowana została specjalnie tak, by profesor „widział” „Potop”.

- Chcemy w całości pierwszy tegoroczny koncert zadedykować właśnie byłemu prezesowi stowarzyszenia - dodaje Agata Serwińska. - Myślę, że to dobry pomysł i świetna okazja, żeby tę tak nietuzinkową postać wspomnieć. Profesor będzie także z nami, tego jestem pewna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 05-08-2016 20:53

    Oceniono 2 razy 2 0

    - kiedy: "Już po raz trzeci w sierpniu..", a potem "pierwszy z koncertów odbędzie się w najbliższą sobotę".. co za miszmasz.. Zabrakło też najważniejszej informacji - o której godzinie odbędzie się koncert?

    Odpowiedz