Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Ostatni weekend wakacji pełen radości oraz przygód z Pippi i Piotrusiem Panem [KONKURS]

Objazdowe widowisko „Pippi Pończoszanka” zachwyca dzieci w całym kraju, zagości też na placu teatralnym na Festiwalu „Radosnych Serc”

Fot.: Archiwum Instytutu Teatralnego z Warszawy

Justyna Tota

Z Biblioteki Głównej przy Starym Rynku wyruszy korowód, by zapowiedzieć festiwal na Wyspie Młyńskiej i placu Teatralnym, jakiego jeszcze nie było. Uwaga, konkurs - do wygrania 10 podwójnych zaproszeń na spotkanie z rudowłosą Pippi i piratami-akrobatami w wielkim cyrkowym namiocie!

Liczne talenty - nie tylko taneczne czy wokalne - dzieci oraz młodzieży z całego kraju od jakiegoś czasu mogliśmy co roku podziwiać podczas Pożegnania Lata w Myślęcinku. W ostatni weekend tegorocznych wakacji XI Ogólnopolski Festiwal „Radosnych Serc” będzie mieć niezwykłą odsłonę i to w centrum Bydgoszczy - powody ku temu są co najmniej dwa.


- Nową dekadę festiwalu chcemy rozpocząć w nowej, jeszcze ciekawszej odsłonie z udziałem blisko 500 uczestników z całego kraju, którym towarzyszyć będą znakomici artyści. W ten sposób chcemy zaprezentować zarówno laureatów naszego festiwalu, jak i zachęcić całe rodziny bydgoszczan do twórczego działania. A z okazji 670-lecia Bydgoszczy na mieszkańców będzie także czekać wiele niepowtarzalnych atrakcji i niespodzianek - zapowiada w rozmowie z „Expressem” Joanna Dobska, dyrektor bydgoskiej Fundacji „Nowe Pokolenie”, która od 11 lat organizuje festiwal z myślą, by wyrównywać szanse w dostępie do edukacji kulturalnej oraz rozwijać i promować artystyczne talenty dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Jedną z atrakcji będzie widowisko „Pippi Pończoszanka”, które aktorzy z Instytutu Teatralnego z Warszawy i Teatru Pinokio z Łodzi zaprezentują w… wielkim cyrkowym namiocie na placu Teatralnym. - Pippi Pończoszanka w towarzystwie piratów-akrobatów odwiedza miasta, miasteczka i wsie w kraju, chcąc dotrzeć do jak największej rzeszy dzieci, zwłaszcza tych, które mają utrudniony dostęp do wydarzeń kulturalnych. Gdziekolwiek aktorzy się pojawiają, dzieci są zachwycone widowiskiem, dlatego tym bardziej cieszy mnie, że 27 sierpnia na „Pippi Pończoszankę” będziemy mogli zaprosić nie tylko uczestników naszego festiwalu, ale także bydgoszczan, którzy od 5 sierpnia w siedzibie Fundacji „Nowe Pokolenie” przy ul. Siedleckiego 12 od godziny 14:00 mogą odbierać bezpłatne zaproszenia na widowisko - mówi Joanna Dobska, która przygotowała zaproszenia także dla naszych Czytelników (patrz „Uwaga konkurs" u dołu strony). Liczba miejsc jest ograniczona.

Widowisko „Pippi Pończoszanka” dzień wcześniej (w piątek, 26 bm., godz. 16-18) poprzedzą warsztaty artystyczne, w których może wziąć udział 60 osób - wejściówki na warsztaty, podobnie jak bilety na widowisko, są do odbioru w siedzibie Fundacji „Nowe Pokolenie”. Warsztaty odbędą się pod okiem aktorów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. I to właśnie z biblioteki uczestnicy warsztatów barwnym korowodem przejdą na Stary Rynek, by wystąpić wraz z aktorami w krótkim koncercie, zapraszającym na sobotni XI Festiwal „Radosnych Serc”.

A w festiwalową ostatnią sobotę sierpnia - oprócz wspomnianej „Pippi Pończoszanki na placu Teatralnym - odbędzie się wielki piknik artystyczny na Wyspie Młyńskiej. Będzie okazja, by zobaczyć „Piotrusia Pana”- widowisko w wykonaniu uczestników VII Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych „Radosnych Serc”, którego lipcowa premiera w MCK cieszyła się ogromnym powodzeniem (sala MCK pękała w szwach!). „Piotruś Pan” rozpocznie koncert, na którym pojawiać się będą niezwykłe postaci, a festiwalowicze będą prezentować swoje talenty w kategorii: muzyka, taniec, teatr, plastyka, fotografia, po raz pierwszy pojawi się film.

- Nowe technologie są wszechobecne, zatem w tym roku zaproponowaliśmy, by dzieci nadsyłały filmy, prezentujące to, kim są – czym się interesują, co chciałyby robić, jak wygląda ich życie codzienne, jak postrzegają świat. Wybrane filmy będą wyświetlane podczas koncertu na dużym telebimie – zdradza nam Joanna Dobska.

Premierowo usłyszymy hymn festiwalu, do którego muzykę skomponował dr Piotr Komorowski z wydziału edukacji muzycznej UKW w Bydgoszczy, natomiast słowa napisała poetka Barbara Jendrzejewska. Jak nam powiedziano, hymn niesie pozytywną energię, jak cały Festiwal „Radosnych Serc”.

Interaktywnie prowadzonemu koncertowi na Wyspie Młyńskiej towarzyszyć będą występy aktorów sztuki ulicznej, plastyczny happening, strefa smaku, liczne warsztaty artystyczne (w tym plenerowe studio fotograficzne) i wiele innych. Fundacja „Nowe Pokolenie” zaprezentuje także rodzicom i dzieciom swoją ofertę bezpłatnych zajęć i działań artystycznych – jednym z najnowszych (od września) będą interaktywne warsztaty z książką ph. „Czytam świat”.

Całość zwieńczy występ Ani Rusowicz, laureatki czterech Fryderyków, która jest najlepszym dowodem, że sukces można odnieść nawet mimo przeciwności losu.

- Bardzo wiele osób pracuje nad tym, by stworzyć w Bydgoszczy coś, czego jeszcze nie było. Festiwal „Radosnych serc” w samym centrum miasta to będzie wielkie święto dzieci i rodziców, którzy chcą wzbogacić się artystycznie – dodaje Joanna Dobska, zapraszając wszystkich do wspólnej przygody w świecie kultury.

Pomysłodawcą Festiwalu „Radosnych Serc” jest Marek Maciejewski – prezes Fundacji „Nowe Pokolenie", z którego inicjatywy fundacja powstała właśnie po to, aby organizować takie przedsięwzięcia.

Uwaga, konkurs!

fot. Archiwum Instytutu Teatralnego z Warszawy


Rodzice, niech Wasze dzieci napiszą pod naszym artykułem na facebookowym koncie „Expressu Bydgoskiego”, za co lubią Pippi najbardziej i czego chciałby się od niej nauczyć.
10 najbardziej ciekawych wypowiedzi, które dostaną najwięcej lajków, nagrodzimy podwójnym zaproszeniem na widowisko „Pippi Pończoszanka” 27.08. (sob.) o godz. 16 w namiocie cyrkowym na pl. Teatralnym.
XI Ogólnopolski Festiwal „Radosnych Serc” 26.08. (pt.) godz. 18 - otwarcie festiwalu barwnym korowodem i koncertem na Starym Rynku. 27.08. (sob.) godz. 14.00-21.30 - Wyspa Młyńska.

Więcej na www.festiwalradosnychserc.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.