Poniedziałek, 21 stycznia 2019

W regionie sezon dożynkowy w pełni! [GDZIE SIĘ BAWIĆ?]

Fot.: Dariusz Bloch

Hanna Walenczykowska

W najbliższy weekend odbędą się regionalne dożynki. Tym razem Święto Plonów zorganizowane zostanie w Piotrkowie Kujawskim.

W gminach Dąbrowa Chełmińska oraz Nowa Wieś Wielka dożynki, czyli tradycyjne Święto Plonów odbyły się w miniony weekend.


Mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej bawili się na plaży w Chmielnikach.

- Połączyliśmy nasze święto z dożynkami powiatowymi - mówi Wojciech Oskwarek, wójt gminy Nowa Wieś Wielka.

Koronowo ma plan


Za kilka dni w sobotę (27 sierpnia) bawić się będą mieszkańcy gminy Dobrcz. W programie m.in.: występy zespołów folklorystycznych, zabawy dla dzieci, taniec z ogniem i grochówka strażacka. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem. Funkcję starościny pełnić będzie Karolina Kucharska-Latos, mieszka w Stronnie, gdzie od 2008 roku wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha. Starostą będzie Waldemar Żarek, który mieszka w Siennie.

Serdecznie zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się w Koronowie w dniu 3 września.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.30 mszą świętą w kościele p.w. Św. Andrzeja w Koronowie (ul. Farna). Po mszy korowód przejdzie na plac dożynkowy przy hali sportowo - widowiskowej, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy.

- W części artystycznej zaplanowano między innymi Narodowe Czytanie z Miejską Biblioteką Publiczną, występ zespołów działających przy MGOK: orkiestry dętej, „Wesołych Gospodyń” a także Ananasów i Repliki - czytamy na stronach internetowych Urzędu Miasta w Koronowie. - Zaplanowano także dwa koncerty; wystąpi zespół Bayera oraz Nagła Zmiana Klimatu. Dożynki zakończy zabawa taneczna z dj’em.

W gminie Białe Błota dożynek nie ma.

Święto Gminy


Obrzędy dziękczynne za pomyślne zakończenie żniw i zebranie plonów dwa lata temu zastąpiono Świętem Gminy. Już w najbliższą sobotę na mieszkańców czeka wiele atrakcji, w tym np. występ zespołu „Łochowianie”, quiz samorządowy, pokaz tańca szkoły Bohema, koncert zespoły „Żuki”.
Dla aktywnych rozegrany zostanie Białobłocki Marsz Nordic Walking połączony z pokazem prawidłowej techniki marszu Nordic Walking z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu w treningu.

Shazza w Sicienku


Nieco później (3 września br) dożynki Gminne i Powiatowe 2016 odbędą się na placu przy stadionie sportowym w Sicienku.

- W tym roku będą miały status gminny i powiatowy - zdradza Jan Wach, wójt gminy Sicienko. - Atrakcji na pewno nie zabranie a na koniec wystąpi Shazza.
Podczas uroczystości wręczone zostaną medale i odznaczenia państwowe.

- Statuetkę „Siewcy”, nasze gminne wyróżnienie wręczymy Zbigniewowi Sikorze, leśniczemu, wspaniałemu człowiekowi i wychowawcy młodzieży - zdradza Jan Wach.
Dożynki w Sicienku zakończy imponujący pokaz fajerwerków.

Dożynki regionalne


W najbliższy weekend odbędą się także dożynki regionalne. Marszałek Piotr Całbecki i ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Alojzy Mering oraz gospodarze gminy i powiatu zapraszają w najbliższą niedzielę (28 sierpnia) do Piotrkowa Kujawskiego. W programie między innymi tradycyjne konkursy na wieńce dożynkowe i stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania, koncert gwiazdy estrady, a na koniec zabawa.

Muzyczną gwiazdą regionalnego wieczoru będzie Patrycja Markowska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.