środa, 16 stycznia 2019

Tagi: bella skyway festival informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz informacje toruń

23 sierpnia 2016, aktualizowano: 23 sierpnia 2016

Toruń: Bella Skyway Festival 2016 rusza we wtorek [PROGRAM, ZDJĘCIA]

Fot.: Sławomir Kowalski

Artur Olewiński/red

Dziś rusza impreza Bella Skyway Festival. Od wtorku 23 sierpnia rusza najbardziej wyczekiwane wydarzenie w Toruniu. Poniżej 20 imprez, których nie można przegapić.

b]01. Water Concept Cinema (CKK Jordanki) - godz. 20.30-24.00[/b]


W 2016 roku Water Concept po raz kolejny podniesie poprzeczkę, tym razem przy użyciu unikalnych, najnowocześniejszych technologii. Wielkoformatowa projekcja na ekranach wodnych zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce i to właśnie w Toruniu. „Water Concept Cinema” to multimedialny pokaz przenoszący widza w abstrakcyjną opowieść o cudach świata. Obracające się elementy video tworzą złudzenie ruchu oraz dają publiczności możliwość interakcji z projekcją.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (14) »Jedyna biletowana instalacja. Bilety w cenie 10 zł będą do nabycia przed wydarzeniem oraz — od soboty, w specjalnej cenie — w serwisie Groupon.pl.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (21) »02. You Rock The World (Urząd Marszałkowski) - godz. 20.30-24.00

„Ocubo”, po raz kolejny odwiedzi Toruń, tym razem z instalacją „You Rock The World”, dzięki której fasada Urzędu Marszałkowskiego zamieni się w ogromne, kolorowe radio. Artystyczne, wielobarwne wizualizacje świetlne zostaną dopełnione różnorodnymi gatunkami muzyki. Teatrem instalacji, oprócz fasady Urzędu Marszałkowskiego, będzie gigantyczna, specjalnie na tę okazję przygotowana, ustawiona przed gmachem konstrukcja 3D.

Zobacz także: Bella Skyway Festival 2014 - Najciekawsza edycja zdaniem internautów [ZDJĘCIA]

03. Skanowanie (CSW) - godz. 12.00-24.00

Instalacja świetlna „Skanowanie” Joachima Fleischera zbudowana jest z zaledwie kilku elementów — zawieszonych w przestrzeni lamp, prostych brył z przezroczystego pleksiglasu i drucianych siatek. Jednakże, gdy instalacja zostaje uruchomiona, a oświetlone obiekty obracają się wokół własnej osi, dzieje się coś zaskakującego. Ich półprzezroczysty cień zaczyna żyć swoim własnym życiem.

04. Magic Garden (ulica Podmurna) - godz. 20.30-24.00

Interaktywna świetlna instalacja „Magic Garden” — ogród pełen grzybów, które reagują na ruch ręką. Gdy publiczność przechodzi przez specjalnie zamontowane czujniki, grzyby zmieniają swój kolor.

05. Home (Park przy placu Rapackiego) - godz. 20.30-24.00

Instalacja „Home” grą światła tworzy iluzoryczny obraz typowego domu. Otoczenie zieleni, charakterystyczne dla budynków mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich, w tym wypadku ma nieco bardziej symboliczny wyraz.

fot. mat. prasowe06. Aquapolis (Plac Rapackiego) - godz. 20.30-24.00

Projekt „Aquapolis” jest przedłużeniem cyklu życiowego plastikowych butelek zakrojonym na większą skalę. Przetwarzając je w architekturę, ukazuje on potencjał pojemników na wodę jako prostego w użyciu i wszechstronnego materiału budowlanego, a przy tym ciekawej świetlnej konstrukcji, mieniącej się paletą barw.

07. Anooki (Collegium Maximum UMK) - godz. 20.30-24.00

W 2016 roku zaprosiliśmy do Torunia wyjątkową francuską grupę Aglagla, znaną ze świetlnych zabaw i żartów na fasadach budynków. Proponowany mapping „Anooki” jest w sposób szczególny adresowany do rodzin z dziećmi, nawiązując do popularnych w internecie animacji. Barwne widowisko dopełnione melodyjnym śpiewem z całą pewnością będą podziwiać dziesiątki tysięcy gości w jednym z centralnych punktów Starego Miasta — Collegium Maximum UMK.

08. Trance Ball (Dolina Marzeń) - godz. 20.30-24.00

„Trance Ball” to audiowizualny projekt łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego. Powstała animacja jest połączeniem motywu disco oraz kosmosu. Disco — nawiązujące do kształtu i faktury pomnika, zaś kosmos odnosi się do jego historycznego znaczenia.

09. Czyste powietrze nad Wisłą (Błonia Nadwiślańskie) - godz. 20.30-24.00

„Czyste powietrze nad Wisłą” to interdyscyplinarna instalacja o tematyce ekologicznej, zbudowana na kurtynie wodnej i dwóch ekranach wodnych nad Wisłą, o rozpiętości 30 metrów i wysokości 12 metrów, które zostaną zamontowane na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, wykorzystującej fontanny, dymnice oraz lasery, uświetni kolejną edycję Bella Skyway Festival. Instalacja będzie zlokalizowana na Błoniach Nadwiślańskich.

10. Angels of Freedom (Brama Klasztorna) - godz. 20.30-24.00

„Angels of Freedom” to dzieło izraelskiej OGE Creative Group, specjalizującej się w dziedzinie miejskiej architektury i brandingu. Przed Bramą Klasztorną pięć gigantycznych kolorowych skrzydlatych aniołów z białą aureolą zaprasza ludzi, by zbliżyli się do świetlistej postaci dzięki kilku prostym krokom.11. locoMOTION (Kościół Ducha Świętego) - godz. 20.30-24.00

W tym roku Art4media zaczaruje Kościoł Akademicki pw. Świętego Ducha instalacją „locoMOTION”. Na jego fasadzie zobaczymy wyjątkową, metaforyczną podroż pełną zawirowań i zwrotów akcji. Co niezwykłego jest w tej projekcji? Bogata symbolika, której zrozumienie wzniesie odbiorcę na wyższy poziom artyzmu i skłoni do licznych refleksji.

12. Large Pendulum Wave (Ruiny Podominikańskie) - godz. 20.30-24.00

„Large Pendulum Wave” to kinetyczny eksperyment sztuki światła oparty na prawach fizyki i matematyki. W Ruinach Podominikańskich zaprezentuje go Ivo Schoofs z Holandii. Na stabilnej ramie zamontowanych jest 15 wahadeł. Każde z nich ma rożną długość i może się obracać niezależnie od siebie.

13. Razem i osobno (Kolegium Jagiellońskie) - godz. 20.30-24.00

Instalacja wprawiająca widza w przyjemny stan spokoju i relaksu poprzez wywołanie wrażenia lekkości przedstawienia, które się w niej toczy. Zmultiplikowana do sześciu obiektów, przezroczystych prostopadłościanów, we wnętrzu których wirują, „tańcząc” ze sobą, czarne i białe pióra. Monochromatyczna kolorystyka, w zależności od kontekstu i percepcji obserwatora ukazuje wiele skojarzeń do indywidualnej interpretacji

14. The Tree of the Sun (Muzeum Toruńskiego Piernika) - godz. 20.30-24.00

Drzewo słońca — „Złota jabłoń” — jest zarówno elektrownią słoneczną i konstrukcją światła. Obiekt łapie energię słoneczną w ciągu dnia z baterii słonecznych zbudowanych w swoich liściach i automatycznie włącza świecące diody w nocy, oświetlając otaczającą przestrzeń publiczną.

15. GMO: Green Marvellous Opulence (Rynek Nowomiejski) - godz. 20.30-24.00

Autorzy instalacji używają plastikowych toreb na zakupy, które składają tak, aby wyglądały jak kapusta czy sałata, umieszczając je następnie w skrzyniach, jak na żywnościowych rynkach. Instalacja jest kontynuacją projektów recyclingowych — ponownie wykorzystujących przedmioty codziennego użytku.

fot. mat. prasowe16. Epicyclets (Szkoła Podstawowa nr 1) - godz. 20.30-24.00

„Epicyclets” to hołd oddany Kopernikowi i jego wkładowi w ruch krążących we wszechświecie obiektów. Różne kształty i formy świetlnego widowiska oscylują wokół ruchu okrężnego, który trwa nieprzerwanie od setek tysięcy lat.

17. Miłość (Ulica Browarna) - godz. 20.30-24.00

Instalacja autorstwa Marka Pielenko jest wynikiem jego bliskiej współpracy z klubem NRD. Pomysł na stworzenie kompozycji z przestrzennych liter wywodzi się z eksperymentów autora z graffiti. Prezentowana praca pochodzi z serii pt. „Miłość” i jest kolejną wersją pracy dyplomowej artysty.

18. Light Oscillator (Teatr „Baj Pomorski”) - godz. 20.30-24.00

„Light Oscillator” to kinetyczne światło i dźwiękowa rzeźba inspirowane obserwacją i badaniem ruchu orbit. Instalacja składa się z wielu świetlnych kul, zawieszonych na długich kablach, obracających się powoli i nieustannie. Każda kula świeci bardzo jasnym światłem w dwóch uzupełniających się kolorach, mieszając się, rozdzielając i tworząc różne odcienie barw jednocześnie.

Zobacz także: Bella Skyway Festival 2016 [PROGRAM + ZDJĘCIA]

19. Wodospad (Ulica Ciasna) - godz. 20.30-24.00

Bijące z zaułka ulicy Ciasnej źródło eksplodujące kaskadą barwnych sznurków poruszających się wraz z nurtem świetlnej rzeki. Pod lustrem wody magia świetlno-dźwiękowych doznań otacza widza ze wszystkich
stron. Zanurzając się w głąb świetlnego wodospadu wszystko płynie, odbija kolory.

20. Światła Wszechświata (Fosa Zamku Krzyżackiego) - godz. 20.30-24.00

Multimedialna instalacja „Światła Wszechświata”, łącząca w sobie bogactwo najpiękniejszych ilustracji kosmosu oraz dźwiękową narrację. Zapraszamy na fascynujący spacer szlakiem Drogi Mlecznej! Projekcje będą wyświetlane w Fosie Zamku Krzyżackiego na trzech zamontowanych ekranach, na których wyświetlane zostaną obrazy w jakości UltraHD.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 25-08-2016 10:43

  Oceniono 3 razy 2 1

  - Józio: Mam nadzieję że na takie bzdety nikt się nie wybiera. Byłem w zeszłym roku i nie polecam. Totalne gó no

  Odpowiedz

 2. 23-08-2016 18:13

  Oceniono 13 razy 11 2

  - Marek: Ale bzdury.

  Odpowiedz