Czwartek, 21 lutego 2019

Tagi: revolucja informacje wiadomości kultura jest impreza koncert muzyka toruń rock

24 sierpnia 2016, aktualizowano: 24 sierpnia 2016

Muzyka z Torunia: "Bida z Nędzą" zespołu Revolucja. Rock wciąż żyje

Fot.: materiały zespołu Revolucja

Witold Opic

Toruńska wytwórnia płytowa HRPP Records nie zwalnia tempa. Wkrótce na rynku pojawi się najnowsza płyta zespołu Revolucja "Bida z Nędzą". Liderem grupy jest Jacek Dewódzki, były wokalista "Dżemu".

Od wielu lat miałem problem z Jackiem Dewódzkim. Pod koniec XX regularnie jeździłem na Blues Meetingi do toruńskiej Od Nowy, gwiazdą tych spotkań trzy razy z rzędu był Dżem, którego wokalistą w tym czasie był właśnie Dewódzki. Bronił się tylko pierwszy z tych występów, każdy kolejny był tylko gorszy. Dewódzki wydawał się być wokalistą poza zespołem, bez charyzmy, facetem, który źle czuje się na scenie a może źle czuje się wśród muzyków z którymi przyszło mu grać.


Wkrótce nie było go już w Dżemie a jego miejsce zajął Maciej Balcar. Dewódzki zniknął z szerokiego obiegu. Owszem, robił to i owo, grał tu i ówdzie, odbierany był jednak jako „były wokalista Dżemu”. Ten sposób odbioru towarzyszył także mi. Do czasu aż nie miałem okazji przesłuchać najnowszej płyty zespołu Revolucja wydanej przez toruńską wytwórnię HRPP Records.

"Bida z Nędzą" to trzeci studyjny album grupy, będący swoistym porównaniem oraz zbiorem utworów z poprzednich dwóch albumów studyjnych grupy, są tutaj także cztery nowe kawałki. Podszedłem do niej z pewną nieśmiałością, jednak tę nieśmiałość szybko odrzuciłem. Płyta wciąga i czaruje gitarowym brzmieniem.

Tam, gdzie musi być głośniej jest głośniej, tam gdzie potrzeba chwili wytchnienia jest oddech. - Niektórzy mówią, że rocka już nie ma – powiedział kiedyś dziennikarz radiowej Trójki Piotr Baron. Przypadek „Revolucji” pokazuje, że jest i ma się całkiem nieźle a Dewódzki z kolegami z zespołu tworzy jego przyszłość.

Zresztą, jak sam mówi najnowsza płyta to numery z przeszłości, teraźniejszości i trochę może przyszłości. - Na tej płycie nie kończymy, a właściwie zaczynamy nową erę. I chcę wierzyć razem z nim, że ta era będzie naprawdę dobra. Obecny skład zespołu: Jacek Dewódzki – wokal, bas Bartosz Wójcik – gitara Michał Dewódzki – gitara Krzysztof Żurek - perkusja Premiera płyty będzie miała miejsce 29 sierpnia w „Pameli”, tam też będzie można kupić „Bidę z Nędzą” zanim jeszcze trafi do sklepów.

Podczas koncertu w „Pameli” wystąpi też Vargas Blues Band. Lider zespołu Javier Vargas grał m.in. z Carlosem Santaną. Wydarzenie poprzedzą warsztaty gitarowe zorganizowane w ramach programu Campus Hrp Pamela, które poprowadzą: Krzysztof "pARTyzant" Toczko oraz Javier Vargas. Koncert rozpocznie się o godzinie 19., zaś warsztaty gitarowe o 17. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.