Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia wojtek mazolewski quintet

29 sierpnia 2016, aktualizowano: 29 sierpnia 2016

Wojtek Mazolewski Quintet po raz pierwszy na żywo w Bydgoszczy. Będzie też spotkanie z muzykami

Fot.: materiały prasowe organizatora

red/materiały prasowe organizatora

Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z najpopularniejszych polskich składów jazzowych. Warto podkreślić, że jazz jest tylko jedną z inspiracji lidera formacji, basisty i kontrabasisty oraz lidera, Wojtka Mazolewskiego.

Muzyk związany niegdyś z trójmiejską oraz bydgoską sceną yassową, skupioną wokół klubu "Mózg", po latach grania w takich kapelach jak Pink Freud czy Bassisters Orchestra, poświęcił się kolejnej formacji Wojtek Mazolewski Quintet.


Zespół jest świeżo po trasie koncertowej Męskie Granie, sponsorowanej przez Żywiec. Wielkim sukcesem tej trasy okazał się koncert w amfiteatrze w Żywcu, gdzie zespół zagrał wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk.

Bydgoski koncert Wojtek Mazolewski Quintet odbędzie się 16 września o godz. 23. Przedtem odbędzie się spotkanie z muzykami zespołu w klubokawiarni Landschaft.

Początek o godz. 14.

Muzyka Wojtka Mazolewskiego, błyskotliwie splata tradycyjny jazz z rozlicznymi nurtami muzyki współczesnej (punk, rock, elektronika i inne). „Nowa fala Mózgu” to hołd nie tylko dla La Nouvelle Vague w kinie ale i Nowej Fali w muzyce. Począwszy od zespołów skupionych wokół klubu CBGB’s przez scene UK do Trojmiejskiej sceny alternatywnej - wszystkich tych, którzy wychodzili poza szeroko przyjęte ramy.Pobrzmiewają w nim echa kultury lat 60. - bunt, kontestacja i entuzjazm maja 68. Również swobodna konstrukcja i muzyczna wolność – którą kieruje się Mazolewski w swojej twórczości – ma również swoje źródło w zjawisku Nowej Fali.

Każdy kto choć raz miał okazję usłyszeć kwintet Wojtka Mazolewskiego na żywo, nie musi się długo zastanawiać, dlaczego to jeden z najczęściej koncertujących w kraju i zagranicą polskich zespołów. Ostatni studyjny album zespołu zatytułowany „Polka” osiągną status Złotej Płyty. Jednak prawdziwa moc muzyki WMQ wybrzmiewa właśnie podczas pełnych emocji spotkań z publicznością.

Oskar Torok – trąbka
Marek Pospieszalski – saksofon
Miłosz Oleniecki – instrumenty klawisze
Qba Janicki – perkusja
Wojtek Mazolewski – kontrabas