środa, 20 lutego 2019

[TehoFest 2016] W Galerii Wieży Ciśnień dla dzieci warsztaty, dla wszystkich wystawa i spektakl

Ilustracje MARII MICKIEWICZ będą na wystawie w Galerii Wieży Ciśnień

Fot.: praca Marii Mickiewicz

Justyna Tota

W sobotę w Galerii Wieży Ciśnień, będącej na Szlaku TeH2O, dzieci razem z ilustratorką stworzą książkę jak rysunkowy film. Dzień wcześniej zobaczymy niezwykły spektakl.

W sobotę w Bydgoszczy będzie dziać się mnóstwo w ramach TehoFest, czyli Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła (program imprezy podamy wkrótce). Jednym z 15 obiektów na Szlaku TeH2O, które za tydzień stać dla zwiedzających będą otworem, jest Wieża Ciśnień Muzeum Wodociągów - już teraz zapraszająca najmłodszych na wyjątkowe spotkanie.


Otóż, do Galerii Wieży Ciśnień z Brześcia nad Bugiem przybędzie Maria Mickiewicz - Polka, która na Białorusi (i nie tylko) jest bardzo cenionym ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży. Dzieli się też swym talentem i wiedzą jako pedagog - uczy rysunku i malarstwa. W Bydgoszczy 10 września w samo południe pani Maria poprowadzi dla dzieci warsztaty „Książka - Liparello”. Czym jest liparello?

- Książka liparello to ciąg ilustracji na papierze, jakby film rysunkowy obrazujący opowieść lub wydarzenie, na koniec złożony w formie harmonijkowej - wyjaśnia Hanna Mierzwa z Galerii Wieży Ciśnień. - W ramach warsztatów z Marią Mickiewicz dzieci będą stwarzać bohaterów, uczyć się rysować emocje, by razem stworzyć książkę-liparello.

Uwaga, ze względu na charakter tworzonej książki, na warsztaty nie wolno się spóźnić. Po twórczym spotkaniu z dziećmi odbędzie się wernisaż (15.00), na którym artystka zaprezentuje swe książkowe ilustracje, doceniane m.in. przez wydawnictwa szwedzkie, fińskie czy brytyjskie.

Dzień wcześniej (w piątek, 9 września) o godz. 20 w wieży ciśnień zobaczymy spektakl, inspirowany tekstem Karola Irzykowskiego pt. „SNY MARII DUNIN" w wykonaniu trzech aktorek: Karoliny Kasprzak, Karoliny Suchodolskiej, Igi Jambor-Skupniewicz. Opowieść o kobiecie, która ucieka od prozy życia codziennego w świat marzeń sennych w połączeniu z przestrzenią wieży ciśnień nada całości wyjątkowy klimat. Ponadto spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, przedstawiająca poprzemysłową historię wieży ciśnień.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
9.09. (pt.) godz. 20 - „Sny Marii Dunin", wystąpią: Karolina Kasprzak, Karolina Suchodolska, Iga Jambor-Skupniewicz, wstęp wolny

10.09. (sob.) godz. 12 - warsztaty dla dzieci „Książka - Liparello”, które poprowadzi ilustratorka Maria Mickiewicz, wstęp wolny (prośba o punktualność)

10.09. (sob.) godz. 15 - wernisaż autorskiej wystawy Marii Mickiewicz pt. „ILUSTRACJE KSIĄŻKOWE”, wstęp wolny. Wystawa czynna do 2 października