Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń malarstwo galeria sztuki wozownia wystawy

red 16 września 2016, aktualizowano: 16 września 2016

Z dalekiej Australii i rodzimych Tatr

W Galerii Sztuki Wozownia do 9 października można oglądać dwie interesujące wystawy: Magdaleny Węgrzyn i Tomasza Tomaszewskiego.

Prezentacja „Blue Mountains Rediscoverd” torunianki Magdy Węgrzyn to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się efektom podróży malarki do dalekiej Australii. Artystka sięgnęła do historii kontynentu związanej z kolonizacją terenów zasiedlonych przez Aborygenów. Na wystawie prezentowane są także dwa rysunki – wykonane bezpośrednio na ścianach galerii – związane z odkrywaniem przez artystkę historii i geografii Australii.


Motyw gór, ale tym razem Tatr, oraz sam fenomen góralszczyzny stanowi punkt wyjścia wystawy Tomasza Tomaszewskiego (na zdjęciu). Jeden z najbardziej znanych polskich autorów zdjęć reportażowych przez ostatnie dwa lata pracował nad materiałem dotyczącym polskich górali. Zwieńczeniem tej pracy jest album fotograficzny z obszernym, edukacyjnym tekstem Grzegorza Kapli oraz wystawa fotograficzna. Ich celem jest przybliżenie fenomenu góralszczyzny jako fragmentu polskiej kultury. Na wystawie w Wozowni zaprezentowanych zostanie 57 powiększonych, barwnych fotografii z obszernym opisem.

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, do 9 października.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.