środa, 16 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń spotkania literatura faktu Wspomnienia reportaże

red 19 września 2016, aktualizowano: 19 września 2016

W Książnicy Kopernikańskiej o Polsce mniejszych miast

W piątek, 23 września w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbędzie się spotkanie z reportażystą i fotoreporterem Filipem Springerem, który opowie o swojej najnowszej książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Początek spotkania o godz. 18, wstęp wolny.

„Miasto Archipelag" to efekt reporterskiego eksperymentu, w który zaangażowane były portale społecznościowe, lokalne media. Springer odwiedził 31 miast; przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami.


Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald'sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

Dziś wiele byłych miast wojewódzkich boryka się z wyludnieniem, problemami gospodarczymi, bezrobociem i narastającą stagnacją. Wracają wspomnienia sprzed lat, gdy wszystkie te ośrodki dynamicznie się rozwijały: powstawały fabryki, osiedla, domy kultury i obiekty sportowe. Na potrzeby urzędów wojewódzkich wznoszono kilkunastopiętrowe bloki aspirujące do miana lokalnych drapaczy chmur. Do pracy w administracji i przemyśle, edukacji i kulturze napływali nowi mieszkańcy. Gdzie są teraz, jak sobie radzą? Między innymi o to zapytał ich Filip Springer.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.