środa, 20 lutego 2019

Znajdź swego bohatera z 31. AFF-Erą Filmową w Pałacu Młodzieży

We wtorek - pierwszego wieczoru 31. AFF- Ery - w sali kinowej Pałacu Młodzieży o 20.00 zagrają bydgoskie zespoły oRety! oraz Any More

Fot.: Archiwum zespołu

Justyna Tota

„Bohater, heros, autorytet, czyli kino w poszukiwaniu wzorców” - to hasło tegorocznego przeglądu, który trwa do tego piątku włącznie. Przez 30 lat impreza przyciągała do Pałacu Młodzieży tysiące widzów - i to w różnym wieku, którzy nie tylko oglądają filmy, ale i dyskutują, słuchają prelekcji filmoznawców, no i muzyki!

- We wtorek rozpoczynamy w Pałacu Młodzieży 31. AFF-Erę Filmową, na którą zapraszamy i młodzież, i dorosłych, bo proponujemy filmy bogate w treść, które zapadają w pamięć, uczą, inspirują. Będą głośne tytuły ostatnich lat, jak i filmowe klasyki - zapowiada Dominika Kosińska, rzecznik prasowy bydgoskiego Pałacu Młodzieży.


Co roku przegląd filmowy odbywa się pod innym hasłem - poprzednio na 30. AFF-Erę Filmową były „Lata trzydzieste”, teraz skupimy się na bohaterach i to takich, którzy mogą być wzorcem. Nie oznacza to jednak, że przed nami 13 seansów o kryształowych postaciach. Bohaterowie są różni, stąd też dobór filmów tak pomyślany, aby przedstawić ich całą gamę i sprowokować do dyskusji, np. o tym, czy bohaterowie narodowi uczą nas żyć. Każdy będzie mógł spróbować odpowiedzieć sobie sam na to pytanie, oglądając „Wałęsę. Człowiek z nadziei” czy „Korczaka” - oba w reż. Andrzeja Wajdy bądź „Karskiego i władcę ludzkości” w reż. Sławomira Grünberga.

Na wielkim ekranie pojawią się także takie klasyki, jak „Brzdąc” („The Kid”) w reż. Charlesa Chaplina, odrestaurowany i przemontowany „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana, legendarny już „Lot nad kukułczym gniazdem” Formana czy „Człowiek słoń” Davida Lyncha. Nie zabraknie też głośnych filmów ostatnich lat, m.in., „Zjawy” z Leonardem DiCaprio w oscarowej roli czy „Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą. Jak od lat na AFF-Erze, każdy film poprzedzony będzie i tym razem prelekcją. Wygłoszą je autorzy i redaktorzy licznych publikacji filmoznawczych: prof. Piotr Zwierzchowski, dr hab. Mariusz Guzek, dr hab. Zbigniew Korsak, dr Marcin Jauksz i dr Dominik Wierski.

ZespółoRety!

fot. Archiwum zespołu

ZespółoRety!


AFF-Era Filmowa to jednak nie tylko seanse, nie zabraknie specjalnych wydarzeń. O debacie (we wtorek) wspomnieliśmy. Tymczasem także pierwszego dnia przeglądu będzie akcent muzyczny - o 20.00 koncerty zagrają bydgoskie zespoły klimatyczne oRety! oraz grający utwory Ozzy’ego Osbourne’a zespół Any More. Uwaga, na koncerty obwiązują bezpłatne wejściówki, o które należy pytać w Pałacu Młodzieży. Natomiast bilety (5 zł) są do nabycia przed każdym filmem.

Warto dodać, że AFF-Era od trzech edycji jest współfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
20.09. (wt.) do 23.09. (pt.)
- 31. AFF- Era Filmowa w Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska 27).
Wtorek: 12.30 - debata: „Bohaterowie narodowi uczą nas żyć”, 16.00 - „Szermierz” (Miekkalija), reż. K. Härö, 20.00- Koncert Any More. Support: oRety!;
Środa: 9.00- pokaz historyczny „Jak to w czasach Potopu bywało”, 16.00 - „Złodzieje rowerów”, reż. Vittorio De Sica, 19.30 - „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. M. Forman, 21.45 - „V jak Vendetta”, reż. J. McTeigue,

Czwartek: 16.00 - „Człowiek słoń”, reż. David Lynch; 19.30 - „Zjawa”, reż. Alejandro González Iñárritu
Piątek: 9.30 - „Ze wszystkich sił” reż. Nils Tavernier, godz. 11.30 - „Carte Blanche” reż. Jacek Lusiński

Pełen program na palac.bydgoszcz.pl.
Cena biletu na pojedynczy seans: 5 zł
Cena karnetu na wszystkie seanse: 35 zł

Uwaga! Dwie podwójne wejściówki na pokazy filmowe dla osób, które pierwsze napiszą maila „31. AFF-Era” na j.tota@express.bydgoski.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.