środa, 16 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń CSW „Znaki Czasu” wystawa Malarstwo Sztuka

red 22 września 2016, aktualizowano: 22 września 2016

O kulturze, naturze, obsesjach na wystawie w CSW

Był artystą, którego twórcze poszukiwania zawiodły do... rezygnacji ze sztuki rozumianej tradycyjnie. „Sztuka zanieczyszcza środowisko” - głosił, zwątpiwszy w sens tworzenia materialnych dzieł. Skłaniał się do tezy, że wartościowsze są intencje, słowa, więzi. Produkowanie obrazów czy rzeźb to pusta gra w fanty między artystami, galeriami i publiką - twierdził.

Jacek Kryszkowski (1955-2006), absolwent malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, debiutujący na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, był jednym z liderów tzw. Kultury Zrzuty. Punktem wyjścia dla skupionych w tym kręgu artystów stała się krytyka układu istniejącego w świecie kultury.


Pamięci Jacka Kryszkowskiego dedykowana jest nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, zatytułowana „Kości wszystkich ludzi”. Tytuł nawiązuje do jednego z drzeworytów renesansowego twórcy Hansa Holbeina Młodszego. Drzeworyt przedstawia orkiestrę złożoną ze szkieletów - symbol nieuchronności, ale i potrzeby zostawienia śladu po sobie.

Oprócz dzieł i dokumentacji działań Jacka Kryszkowskiego na wystawie zobaczymy obiekty, instalacje i filmy, na których zarejestrowano performanse: Magdaleny Angulskiej, Piotra Bujaka, Jagny Ciuchty, Justyny Górowskiej, Piotra Grabowskiego, Martyny Jastrzębskiej, Szymona Kobylarza, Diany Lelonek, Honoraty Martin, Aleki Polis, Natalii Wiśniewskiej.
Będą też fotografie przedstawiające działalność kilku przedstawicieli Kultury Zrzuty.

Otwarcie wystawy „Kości wszystkich ludzi” w piątek 23 września, o godz. 19 w CSW „Znaki Czasu”. Będzie czynna do 13 listopada.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 27-10-2016 22:51

  Oceniono 1 raz 1 0

  - mub: zox nie irytuj się. Mało to czubów na świecie?

  Odpowiedz

 2. 29-09-2016 23:50

  Oceniono 2 razy 1 1

  - zox: A kogo to interesuje? Za pieniądze z naszych podatków jaja sobie robicie.

  Odpowiedz