środa, 20 lutego 2019

Tagi: Bydgoszcz kultura film kino APK WSG dr Magdalena Wichrowska MOVIE MÓWI PROJECT IKONy KINA Pier Paolo Pasolini

5 października 2016, aktualizowano: 5 października 2016

O ikonach kina na ekranie i w prelekcji, czyli Movie Mówi Project#20

Scenarzysta i reżyser Pier Paolo Pasolini będzie pierwszym bohaterem cyklu Movie Mówi Project - Ikony kina

Fot.: Kadr z filmu „Pasolini” Abla Ferrary

Justyna Tota

Do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG powraca cykl filmowy dr Magdaleny Wichrowskiej MOVIE MÓWI PROJECT, tym razem poświęcony kinowym osobowościom. W piątek na początek „Pasolini”.

Dobra wiadomość dla miłośników autorskiego kina, którzy lubią spotkać się, porozmawiać i oczywiście obejrzeć wspólnie dobry film. W piątek o 18.00 w APK WSG rozpoczęcie kolejnego sezonu filmowego cyklu Movie Mówi Project, którego pomysłodawczynią i prowadzącą jest doktor Magdalena Wichrowska. Filmoznawczyni tym razem proponuje nam przyjrzeć się uważniej tym, którzy zapisali się w historii kina, kreując filmowy świat. Mówiąc o ikonach kina, będzie i o wielkich wizjonerach, i o aktorskich osobowościach. Na dobry początek projekcja filmu o jednym z mistrzów włoskiego kina - „Pasolini” w reż. Abla Ferrary.


- To wyjątkowy obraz, przedstawiający ostatnie godziny życia włoskiego wizjonera kina, poety i prowokatora Piera Paolo Pasoliniego. Ferrara ucieka od klasycznej biografistyki filmowej, zręcznie wymyka się też pokusie snucia teorii spiskowych wokół tragicznej śmierci artysty. Za cel obiera człowieka - zapowiada dr Magdalena Wichrowska. Krytyczka i historyczka kina dodatkowo przybliży nam postać mistrza w prelekcji „Pier Paolo Pasolini, poeta czy prowokator?”.
- Ten cykl to w moim odczuciu nie tylko doskonały przyczynek do rozmowy o wyrazistych postaciach historii kina, ale także kina współczesnego i zadania pytania: Kto po Pasolinim? - dodaje dr Magdalena Wichrowska.

Uwaga, warto zaglądać na Facebooka - Wichrowska o kinie, gdzie codziennie aż do piątkowej projekcji są zagadki związane z Pasolinim i nagrody do wygrania!

Gdzie? Kiedy? Za ile?
7.10. (piątek) godz. 18.00 - MOVIE MÓWI PROJECT #20, APK WSG (ul. Królowej Jadwigi 14), wstęp wolny!

Cykl filmowy jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.