Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Kultura

Tagi: toruń historia wystawa Muzeum Okręgowe

red 18 października 2016, aktualizowano: 18 października 2016

W rocznicę podpisania II traktatu toruńskiego

W Ratuszu Staromiejskim czynna jest wystawa „II traktat toruński 1466 r. 550. rocznica podpisania dokumentu pokojowego”.

Wystawa prezentuje okres poprzedzający podpisanie II traktatu toruńskiego, czyli wojnę trzynastoletnią. Pokazuje także rolę stanów pruskich i Związku Pruskiego w dążeniu do wyzwolenia Prus spod władzy krzyżackiej. Przedstawia miasta uczestniczące w wojnie trzynastoletniej, choć w oparciu o ikonografię późniejszą – XVI-XVIII w. oraz dokumenty związane bezpośrednio z działaniami wojennymi. Bardzo ciekawą grupę stanowią rachunki zaciężnych, uczestniczących w wojnie trzynastoletniej, Księga długów miasta Torunia z tego okresu oraz oryginały przywilejów, jakie miasto Toruń otrzymało od króla Kazimierza Jagiellończyka w 1457 r.


Wszystkie te materiały pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Toruniu. Po raz pierwszy w Muzeum Okręgowym w Toruniu pokazany będzie oryginał aktu inkorporacji (przyłączenia) Prus do Królestwa Polskiego oraz dokument tzw. wstępny II traktatu toruńskiego z 19 października 1466 r. Oba dokumenty są własnością Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Ratusz Staromiejski, Mała galeria, II p,, wystawa czynna do 22 stycznia 2017 r.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.