środa, 20 lutego 2019

Koncert pamięci Henryka Bałabana

Henryk Bałaban z Bydgoszczą był związany od roku 1981

Fot.: nadesłane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy

Akademia Muzyczna zaprasza na CCLXIX Bydgoski Wtorek Muzyczny, poświęcony pamięci zmarłego w tym roku Henryka Bałabana - koncertmistrza orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i pedagoga, m.in. w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.

Koncert poświęcony Henrykowi Bałabanowi odbędzie się jutro w ramach cyklu Bydgoski Wtorek Muzyczny o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. prof. R. Sucheckiego przy ul. Staszica 3.


Wśród wykonawców znajdzie się rodzina Zmarłego – syn Lech (altówka), synowa Agnieszka (wiolonczela) oraz wnuk Jan (skrzypce). Na fortepianie towarzyszyć im będzie Krzysztof Sowiński.

W programie:
E. Bloch – Suita hebrajska na altówkę i fortepian
Sz. Godziemba-Trytek – Contemplatio. Pamięci Pana Henryka Bałabana (prawykonanie)
K. Penderecki – Ciaccona John Paul II in memoriam na skrzypce i altówkę
E. Fabiańska-Jelińska – M-Aria na altówkę, wiolonczelę i fortepian
D. Szostakowicz – Sonata op. 147 na altówkę i fortepian

Henryk Bałaban urodził się w 1935 roku w Tarnowskich Górach. Z Bydgoszczą związany od roku 1981, kiedy to został zatrudniony na stanowisku koncertmistrza w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Funkcję tę pełnił do roku 1995. Jednocześnie w tym samym roku podjął pracę w bydgoskiej filii Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (obecnej Akademii Muzycznej) jako wykładowca klasy skrzypiec i studiów orkiestrowych. Pracę tę zakończył w związku z przejściem na emeryturę w roku 1997. Pracował także w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Mając ogromne doświadczenie jako muzyk koncertujący i pedagog prowadził zespoły kameralne, brał udział w licznych koncertach i audycjach. Z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Pomorskiej odbył liczne tournée zagraniczne. Był cenionym muzykiem i pedagogiem. Zmarł 9 maja 2016 roku.