środa, 20 lutego 2019

Premiera w MCK: „Tribute to Andrzej Przybielski”

Dziewięciu muzyków z Maciejem Fortuną na czele nagrało album „Tribute to Andrzej Przybielski”, którego premiera na żywo na scenie MCK

Fot.: Materiały prasowe MCK

Muzycy spotkali się w Bydgoszczy, gdzie żył i tworzył wybitny trębacz Andrzej Przybielski, by nagrać album ku jego pamięci. W dniu premiery (5 XI) w MCK odbędzie się koncert promujący to przedsięwzięcie.

Sześciu znakomitych współczesnych trębaczy: Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk i Maciej Fortuna - inicjator muzycznego przedsięwzięcia - a także członkowie sekcji rytmicznej: Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń i Jakub Kujawa, którzy współpracowali z Andrzejem Przybielskim, w studio MCK nagrali wspólnie album dedykowany pamięci bydgoskiego muzyka jazzowego.


Na płycie „Tribute to Andrzej Przybielski” obok autorskich utworów bydgoszczanina - zarówno tych z artystycznych początków, jak i późniejszego okresu twórczości: „Motyw Afro”, „W Arce”, „Afro Blues”, „Hey Jack” - usłyszymy także improwizacje oparte na jego kompozycjach. Wszystkie utwory zostały zaaranżowane przez Iwonę Witek na nonet jazzowy. Co więcej, na albumie znalazła się także rozmowa z Andrzejem Przybielskim, zarejestrowana w klubie „Mózg”.

Premiera albumu zaplanowana jest na sobotę (5 listopada) w Miejskim Centrum Kultury, gdzie o godz. 19 odbędzie się koncert - wstęp na bezpłatne zaproszenia, o które należy pytać w kasie MCK. Płyta będzie dostępna dla każdego na powstającej jeszcze stronie andrzejprzybielski.com, która ma być cyfrowym archiwum o artyście.

Andrzej Przybielski (1944-2011) - bydgoski muzyk jazzowy, wybitny trębacz związany z polską sceną awangardową i free jazzową. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami, był także związany ze sceną yassową. Do końca życia koncertował z Asocjacją, jego autorskim projektem współtworzonym m.in. z Grzegorzem Daroniem i Grzegorzem Nadolnym.
 
Przedsięwzięcie nagrania albumu zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Bydgoszczy. Zrealizowano we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.


5.11. (sob.) godz. 19 - koncertowa premiera „Tribute to Andrzej Przybielski”, o zaproszenia na koncert zapytaj w kasie MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14)